Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών- Πρόσκληση σε διαδικτυακή παρουσίαση

Το Τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει για μαθητές και μαθήτριες Λυκείου (Β’ και Γ’ τάξης) διαδικτυακή παρουσίαση του Προγράμματος Σπουδών του Τμήματος στο πλαίσιο του θεσμού “Ανοικτές Πύλες” την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 στις 13:00.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα https://www.di.uoa.gr/outreach/open-day-2024.

Για να δηλώσετε συμμετοχή στη διαδικτυακή ενημερωτική εκδήλωση, παρακαλούμε όπως συμπληρώσετε τη φόρμα https://forms.gle/1rwHTsTv8jFESgKs6 μέχρι τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024.

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής “Ανοικτές Πύλες”

Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

ΔΙΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε για τη λειτουργία του ΔΙΕΚ Ιωαννίνων – ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ, ώστε να ενημερώσετε τους ενδιαφερόμενους μαθητές.

Η ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΗ ΣΧΟΛΗ στεγάζεται σε ένα σύγχρονο κτιριακό συγκρότημα και διαθέτει άριστη υποδομή και σύγχρονα εξοπλισμένα χημικά και μικροβιολογικά εργαστήρια, βιβλιοθήκη, Η/Υ κ.λπ.

Η εκπαίδευση και η εξάσκηση των μαθητών γίνεται στο επαγγελματικό τυροκομείο και εργαστήριο γαλακτοκομικών προϊόντων από έμπειρους διδάσκοντες.

Το ποσοστό επαγγελματικής απασχόλησης των αποφοίτων είναι υψηλό.

Διάρκεια φοίτησης τέσσερα εξάμηνα και ένα εξάμηνο πρακτική άσκηση.

Δωρεάν φοίτηση, διαμονή και διατροφή.

Γίνονται δεκτοί απόφοιτοι ΕΠΑΛ και ΓΕΛ.

Οι εγγραφές γίνονται είτε μέσω του παράλληλου μηχανογραφικού, στον κατάλογο των ΙΕΚ του Υπ. Αγροτικής Ανάπτυξης, είτε υποβάλλοντας αίτηση μέσω του gov.gr

Ειδικά οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ του τομέα ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ειδικότητας ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ μπορούν να εγγραφούν απευθείας στο Γ΄ εξάμηνο, υποβάλλοντας σχετική αίτηση στο ΔΙΕΚ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισυνάπτουμε παρουσίαση με τις κυριότερες δραστηριότητες της Γαλακτοκομικής Σχολής.

Στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία.

Γεν. Δ/νση Μεταφοράς Γνώσης ΔΙΕΚ Ιωαννίνων – Γαλακτοκομική Σχολή

Εθν. Αντίστασης 3, Κατσικάς

452 21 Ιωάννινα

Τηλ. 2651092219