Month: September 2023

Μαθητικές κοινότητες 2023-24 Αποτελέσματα μαθητικών εκλογών

Τα αποτελέσματα των εκλογών για το 15μελές συμβούλιο μαθητών του 1ου ΓΕΛ Σαλαμίνος είναι τα εξής:

Α΄ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕΛΗΒ΄ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΜΕΛΗ
1Ραπατζίκος ΓεώργιοςΧαντζής Βασίλειος-Χρήστος
2Μπινιάρης ΓεώργιοςΚατόπη Δήμητρα
3Κούτελης ΠαναγιώτηςΓκρέτσα Άγγελος
4Σουλιώτης ΆγγελοςΛαθούρη Σταματίνα
5Παπαμιχαήλ Μαρία-ΑθηνάΜαυρονάσος-Ασπιώτης
6Μπούτση Ιωάννα
7Γκόλι Ματέο
8Ανδριανού Κάτια
9Κοφινάς Δημήτριος
10Τσανόλε Κέβιν
11Σεχάι Άλντο
12Τσουκαλάς Ευάγγελος
13Τσουκαλάς Παναγιώτης
14Μαυρίδη Αικατερίνη
15Γιαννουλάκη Δήμητρα

Η Διεύθυνση και ο σύλλογος συγχαίρουν τους μαθητές που εκλέχτηκαν και εύχονται επάξια αντιπροσώπευση των συμμαθητών τους για το καλό του σχολείου μας.

Παράταση υποβολής αιτήσεων για την εισαγωγή διακριθέντων αθλητών/τριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση,  για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού ανακοινώνεται  ότι λόγω αιτημάτων υποψηφίων, από τις πληγείσες περιοχές της Θεσσαλίας και των έκτακτων δυσκολιών που έχουν προκύψει στις περιοχές αυτές,  παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής της αίτησης για συμμετοχή στη διαδικασία εισαγωγής  διακριθέντων αθλητών  στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024,  μέχρι και την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2023.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Δήμος προσκαλεί αθλητές από 15 ετών και άνω να δηλώσουν συμμετοχή για να κωπηλατήσουν την τριήρη.
Δηλώστε συμμετοχή στον Αντιδήμαρχο πολιτισμού Παντελή Διολέτη.

Αν οι συμμετοχές είναι κάτω από 100 δεν θα γίνει.

ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ-ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ

Αγαπητές/οί,

το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σε συνεργασία με το Όλοι Μαζί Μπορούμε, το Μαζί για το Παιδί, την Περιφέρεια και τους Δήμους της Αττικής, ενώνουν τις δυνάμεις τους για τη συγκέντρωση καινούργιων σχολικών ειδών όπως, τσάντες, τετράδια, μολύβια και στυλό για τους μαθητές της Θεσσαλίας που δοκιμάζονται.

Μαζί με τους πολίτες, φορείς και επιχειρήσεις καλούμε και όσους μαθητές, μαθήτριες, γονείς/κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς θέλουν να συνεισφέρουν στην προσπάθεια αυτή. Προκειμένου οι ενέργειες να γίνουν συντονισμένα και αποτελεσματικά, παρακαλούνται να συγκεντρώσουν τα καινούρια σχολικά είδη στην σχολική τους μονάδα από την Δευτέρα 11/9 έως και την Παρασκευή 15/9, ώστε το Σάββατο 16/9 να τα παραδώσουν στον Δήμο τους. Παρακαλούμε ενημερώστε εγκαίρως σχετικώς τις σχολικές κοινότητες. Με τις συντονισμένες προσπάθειες όλων μας, μπορούμε να ενισχύσουμε σε αυτή τη δύσκολη συγκυρία τους μαθητές της Θεσσαλίας στη νέα σχολική χρονιά.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (ΑΓΙΑΣΜΟΣ-ΒΙΒΛΙΑ)

Καλημέρα καὶ καλὴ σχολική χρονιά. Σᾶς ἐνημερώνουμε ὅτι ὁ καθιερωμένος ἁγιασμὸς γιὰ τὴν ἔναρξη τοῦ σχολικοῦ ἕτους θὰ τελεστεῖ τὴν Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου καὶ ὥρα 9.30 π.μ. στὸ προαύλιο τοῦ σχολείου. Τὰ βιβλία θὰ δοθοῦν στοὺς μαθητὲς τὴν Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου.

ΠΕ 01 Θεολόγος

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ(εγγραφές-ανανεώσεις κ.λ.π.)

Σᾶς ἐνημερώνουμε ὅτι ἀπὸ σήμερα 1η Σεπτεμβρίου ἕως καὶ τὴν Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2023 καὶ ὥρα 23.59 θὰ βρίσκεται σὲ λειτουργία ἡ ἠλεκτρονικὴ πλατφόρμα «e-εγγραφές» (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/) , προκειμένου νὰ ὑποβληθοῦν κατ’ ἐξαίρεση ἠλεκτρονικὲς αἰτήσεις ἐγγραφῆς, ἀνανέωσης ἐγγραφῆς καὶ μετεγγραφῆς γιὰ ΓΕ.Λ. ἢ ΕΠΑ.Λ. ἀπὸ τοὺς γονεῖς-κηδεμόνες τῶν ἀνήλικων μαθητῶν/τριῶν. Σᾶς ἐφιστοῦμε τὴν προσοχὴ νὰ γίνουν ὁπωσδήποτε οἱ ἐγγραφές, διότι μετὰ τὴν παρέλευση τῆς ἀνωτέρω προθεσμίας οἱ ἐγγραφὲς θὰ θεωροῦνται ἐκπρόθεσμες καὶ θὰ ἀπαιτεῖται ἰδιαίτερη διαδικασία γιὰ τὴν ἐκπρόθεσμη ἐγγραφὴ μαθητῶν καὶ μαθητριῶν.

ΠΕ 01 ΘΕΟΛΟΓΟΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ(ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ)

Ἀγαπητοὶ γονεῖς – κηδεμόνες. Σᾶς ἐνημερώνω ὅτι ἐφ΄ ὅσον πραγματοποιήθηκε ἡ ἠλεκτρονικὴ ἐγγραφὴ τῶν μαθητῶν-μαθητριῶν, θὰ πρέπει νὰ μᾶς προσκομίσετε στὸ 1ο ΓΕΛ Σαλαμίνας τὰ ἑξῆς:
1. Τὴν ἐκτύπωση τῆς ἠλεκτρονικῆς ἐγγραφῆς.
2. Φωτοαντίγραφο τῆς ἀστυνομικῆς ταυτότητας τοῦ μαθητῆ-μαθήτριας.
3. Σὲ περίπτωση ποὺ θὰ χρειαστεῖ κάρτα ἐπιβίβασης σὲ λεωφορεῖο, θὰ μᾶς προσκομίσετε κάποιον λογαριασμὸ ΔΕΚΟ, στὸν ὁποῖο θὰ ἀναγράφεται ἡ διεύθυνση κατοικίας. Ἐν συνεχείᾳ, θὰ συμπληρώσετε καὶ κάποια ἔντυπα, τὰ ὁποῖα θὰ σᾶς δώσουμε στὸ Λύκειο.
Εὐχαριστῶ.

ΠΕ 01 Θεολόγος