Υποβολή των Δικαιολογητικών για τις εγγραφές και τις ανανεώσεις εγγραφών από 2 έως 10 Σεπτεμβρίου.

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής στην Α τάξη καθώς και ανανέωση εγγραφής στην Β και Γ τάξη θα γίνει από 2/9 έως 10/9 , οι γονείς – κηδεμόνες υποβάλλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά.

(1) Εκτυπωμένη την αίτηση ηλεκτρονικής εγγραφής από το e-eggrafes.

(2) Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 με την οποία ο γονέας – κηδεμόνας ή ο ενήλικος μαθητής στην οποία δηλώνονται:

α. Η νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας σύμφωνα με το άρθρο 13 της με αρ. 79942/ΓΔ4/21-05-2019 ΥΑ, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, σε περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια είναι ανήλικος/η.
β. Η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα σύντομα μηνύματα (SMS). [Στην περίπτωση διάσπασης της συμβίωσης, είτε αυτή έχει συντελεσθεί με γάμο ή με σύμφωνο συμβίωσης των κηδεμόνων θα πρέπει να υποβάλλονται δύο υπεύθυνες δηλώσεις με τα προσωπικά τους στοιχεία.]
γ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή
Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο/σχολή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή στο
μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή σε Επαγγελματική Σχολή Κατάρτισης (Ε.Σ.Κ.) ή αντίστοιχων σχολείων/σχολών/εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού.
δ. Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου Λυκείου.

Η υπεύθυνη δήλωση γίνεται στο σχολείο σε έτοιμο έντυπο με προσυμπληρωμένα τα παραπάνω .

(3) Φωτοτυπία δελτίου ταυτότητας του μαθητή / μαθήτριας.

(4) Ατομικό Δελτίο Υγείας για τους μαθητές της Α τάξης, το οποίο είναι απαραίτητο για τη συμμετοχή στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής (γυμναστική).

Όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά υποβάλλονται μόνο από τους κηδεμόνες των μαθητών – μαθητριών.

Επίσης συνυποβάλλονται τα παρακάτω δικαιολογητικά μόνο στην περίπτωση που ο μαθητής – μαθήτρια θα έρχεται στο σχολείο με το ΚΤΕΛ:
α) Μια πρόσφατη φωτογραφία τύπου ταυτότητας (ασπρόμαυρη ή έγχρωμη)
β) Ένας πρόσφατος λογαριασμός ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ ή από αντίστοιχο ιδιωτικό πάροχο) στον οποίο να αναγράφεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή – μαθήτριας.

Updated: September 1, 2021 — 6:12 pm